SDK01-8
Height Adjustable Children Desk With Drawer
Designed to Grow with Child
DESCRIPTION
The SDK01-8 is an ideal choice for children to maintain a healthy posture and enjoy efficient learning. Its height-adjustable design and tilting desktop help children develop better posture while doing schoolwork or enjoying hobbies such as drawing and writing. The large drawer with compartments offers spacious storage for frequently used items, while the built-in edge stopper ensures worry-free reading and writing. Overall, it is perfect for children’s rooms, study areas, and activity rooms.
-
Tiltable Desktop: provides better angle for writing, reading and drawing -
Crank Lifting System allows for easy height adjustment -
Pull-Out Compartmented Drawer: organizes and stores books, papers, stationery, coloring utensils, etc. -
Safety Ledge Stopper: prevents your devices from slipping
SPECIFICATION
| Product Category: | Children Sit-Stand Desk |
| Material: | E0 Grade MDF & Melamine |
| Dimensions: | 1200*600*610~810MM (47.2"*23.6"*24"~31.9" ) |
| Desktop Size: | 1200*600mm (47.2"*23.6") |
| Tilting Desktop Size: | 798*385mm (31.4"*15.2") |
| Tabletop Color: | White |
| Desktop Thickness: | 18mm (0.71") |
| Desktop Tilt Range: | 0°-53° |
| Desktop Tilt Mechanism: | Pneumatic Lever |
| Desk Height Adjustment Mechanism: | Crank Handle |
| Desk Weight Capacity: | 100KG (220lbs) |
| Desk Base Type: | Leveling Feet |
| Solid Wood Included: | No |
LEAFLET
CATALOG
VIDEO